A A A
Teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat

Hatáskör címzettje

Békés Város Jegyzője /331/2006. (XII.23.)Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés a) pont/

Békés Város Anyakönyvvezetője /2013. évi V, törvény 4:102. § (1) bekezdés/

 

Eljáró hatóság

 

Békés Város Anyakönyvvezetője 5630 Békés, Petőfi Sándor u. 2., Tel.: (66) 411-011

 

Ügyfélfogadás ideje

Az apai elismerő nyilatkozat felvételéhez előzetes időpont-egyeztetés szükséges (telefonon vagy személyesen).

  • hétfő:          8:00-12:00, 12:30-16:00
  • kedd:          nincs ügyfélfogadás
  • szerda:        8:00-12:00, 12:30-18:00     
  • csütörtök:   nincs ügyfélfogadás
  • péntek:        8:00-12:00

Illetékességi terület

Bármely anyakönyvvezető és jegyzői hatáskör alapján az erre felhatalmazott ügyintéző, valamint kiskorú apa esetében a járási gyámhivatal.

 

Eljárási illeték, igazgatási szolgáltatási díj

Az eljárás illetékmentes.

 

Az eljárás alapjául szolgáló jogszabályok

  • az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény
  • a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény
  • a nemzetközi magánjogról szóló 2017. évi XXVIII. törvény
  • a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény
  • a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény
  • a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997 (IX.10.) Korm. rendelet
  • az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló 429/2017. (XII.20.) Korm. rendelet
  • az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény

Ügymenetre vonatkozó tájékoztatás, útmutató

Az anyakönyvvezető feladat- és hatásköre csak 18. életévét betöltött apa által tett nyilatkozat felvételére terjed ki.

Ha az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak egy része alatt nem állott házassági kötelékben, és apasági vélelmet keletkeztető reprodukciós eljárásban sem vett részt, vagy ha az apaság vélelme megdőlt, a gyermek apjának kell tekinteni azt a férfit, aki a gyermeket teljes hatályú apai elismerő nyilatkozattal a magáénak ismerte el. Apai elismerő nyilatkozat a gyermek fogamzási idejének kezdetétől tehető. Ha az apai elismerő nyilatkozat megtételére a gyermek születése előtt kerül sor, a nyilatkozat a gyermek megszületésekor válik teljes hatályúvá.

Az apai elismerő nyilatkozatot személyesen lehet megtenni. A korlátozottan cselekvőképes kiskorú vagy a cselekvőképességében a származás megállapításával összefüggő jognyilatkozatok tekintetében részlegesen korlátozott személy apai elismerő nyilatkozata akkor érvényes, ha ahhoz törvényes képviselője hozzájárult. Ha a törvényes képviselő a nyilatkozattételben tartósan akadályozott, vagy a hozzájárulást nem adja meg, azt a gyámhatóság hozzájárulása pótolhatja.

Az apai elismerő nyilatkozat teljes hatályához szükséges az anyának, a kiskorú gyermek törvényes képviselőjének és – ha a gyermek a tizennegyedik életévét betöltötte – a gyermeknek a hozzájárulása. Ha az anya a gyermek törvényes képviselője, a hozzájárulást e minőségében is megadhatja, kivéve, ha az anya és a gyermek között érdekellentét áll fenn. Ebben az esetben a gyámhatóság a kiskorú gyermek törvényes képviseletére eseti gyámot rendel. Ha az anya vagy a gyermek nem él vagy nyilatkozatában tartósan gátolva van, a hozzájárulást a gyámhatóság adja meg.

Az elismerést és a hozzájárulást az anyakönyvvezetőnél, a bíróságnál, a gyámhatóságnál vagy hivatásos konzuli tisztviselőnél kell jegyzőkönyvbe venni vagy közjegyzői okiratba kell foglalni. A hozzájárulást a konzuli tanúsítvány kiállítására felhatalmazott tiszteletbeli konzulnál is meg lehet tenni. A jegyzőkönyv vagy az okirat aláírását követően az apai elismerő nyilatkozat nem vonható vissza.

A teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat mindenkivel szemben hatályos.

Teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat fennálló házasságból származó születendő, vagy megszületett gyermekre is tehető, amennyiben bíróság megdöntötte a férj apaságát.

Reprodukciós eljárásból származó gyermekre teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat nem tehető, a gyermek születésének anyakönyvezéséhez a reprodukciós eljárást lefolytató intézmény által kiállított igazolás, valamint a gyermek születési családi nevéről anyakönyvvezető előtt tett nyilatkozat szükséges.

 

Ügyintézéshez szükséges iratok

 

  • a születendő/megszületett gyermek szüleinek érvényes személyazonosító igazolványa, vezetői engedélye vagy útlevele,
  • a születendő/megszületett gyermek szüleinek személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolványa (lakcímkártya),
  • születendő gyermek esetében nőgyógyász szakorvos által kiállított igazolás a gyermek vélelmezhető fogantatási idejéről és a szülés várható időpontjáról,
  • megszületett gyermek esetében a gyermek születési anyakönyvi kivonata,
  • ha az anya családi állapota elvált, az utolsó megszűnt házasság felbontását igazoló jogerős bírósági végzés, vagy olyan házassági kivonat, amely tartalmazza a válás tényét,
  • ha az anya családi állapota özvegy, a volt házastárs halotti anyakönyvi kivonata, vagy a házastárs halálát megjegyzésként tartalmazó házassági anyakönyvi kivonat, vagy a házastársat holtnak nyilvánító, illetőleg halál tényét megállapító jogerős bírói határozatot tartalmazó házassági anyakönyvi kivonat.