BÉKÉS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
A támogatás összege:
172,51 MILLIÓ FORINT
A PROJEKT AZONOSÍTÓ SZÁMA: TOP-5.2.1-15-BS1-2016-00002
Békés Város Önkormányzata 2017 májusában a TOP-5.2.1-15 A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok c. pályázati felhívás keretében 100%-os támogatási intenzitású, vissza nem térítendő támogatásban részesült. A megítélt támogatás összege: 172,51 millió Ft.
A felhívás célja a leszakadó és leszakadással veszélyeztetett városi területeken élők közösségi és egyéni szintű társadalmi integrációja. A tevékenységek eredményeként a hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javulnak, elérhetővé válnak a foglalkoztatást, társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, oktatást, iskolai felzárkózást, családsegítést, gyermekjóléti szolgáltatást, életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok.
A pályázati és egyéb fejlesztési programok, valamint a jelenlegi szolgáltatási rendszer együttműködését és a teljes településre gyakorolt hatást több elem is biztosítja:
A projekt keretében Békés Város Önkormányzata folyamatos szociális munka megteremtését, bűnmegelőzést és a közbiztonság javítását célzó, foglalkoztatás elősegítését célzó, antidiszkriminációs, közösségfejlesztő, egészségfejlesztést célzó valamint szolgáltatásokhoz hozzáférést segítő programokat valósít meg. A programokon és a folyamatos szociális munka biztosításán kívül OKJ-s képzéseket is indít a program keretein belül.
A projekt megvalósításának időtartama: 2017.05.01.- 2020.04.30.
A projekt európai uniós támogatás segítségével, a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az egészségügyi programterületek keretében 2017. 10. 27-én este 17 órakor drogprenvenciós napot rendeztünk. Fontosnak tartjuk és támogatjuk, hogy a célcsoport az életük különböző színterein alkalmazzák az egészséges életmódhoz szükséges tudást és készségeket. Ennek hatásaként kedvező változások indulhatnak el a pozitív egészség-magatartás terén.
A program célja csökkentse a rendszeres és mértéktelen alkoholfogyasztást, csökkentse a rendszeresen dohányzó fiatalok számát továbbá célja, hogy kitolja az első drogfogyasztási kísérletezés időpontját. A rendezvényen jelenlévők részére azon ismeretek, értékek átadása melyek segítségével megértik a drogfogyasztás veszélyeit felismerik, azok szituációkat melyek veszélyt jelentenek gyermekeikre és saját életükre nézve.
A véleményformálásra és az információcserére is módot adott előadáson résztvevő, Mező Andrea szakvizsgázott okleveles szociális munkás, addiktológiai konzultáns, és családkonzulens végzettségű szakember.
A TOP 5.2.1-15-BS1-2016-00002 számú projekt keretében az első mérföldkő végén bonyolítottuk le a TOP-4.3.1-15 Leromlott városi területek rehabilitációja Békés Városában című projekt bemutatását és elfogadtatását.
A meghívottak között szerepel a beavatkozási helyen élők, az akcióterületen élő roma lakosság illetve a városban működő olyan szervezetek és intézmények képviselői, akik szintén a célcsoporttag foglalkozó szakemberek és munkájukkal segítik a város vezetőit a romákkal kapcsolatos szemlélet, gondolkodásmód megváltoztatásában.
Hangsúlyos feladat a helyi közösség probléma-érzékenységének növelése, a szemléletformálás. A beruházás célja a hátrányos helyzetű szegregátumban lakók lakás- és életkörülményeik javítása. A fejlesztés eredményeképpen a gazdasági életképesség javulása lesz érezhető.
A TOP legfőbb kapcsolódási pontja a foglalkoztathatóság és a foglalkoztatottság növelése. A projekt szakmai megvalósítóinak feladata a hátrányos helyzetben élő lakosság minél nagyobb részét alkalmassá tenni a munkavégzésre, mind képességeik, tudásuk, mind élethelyzetük, egészségük, szociális és társadalmi helyzetük fejlesztésével. Ehhez járul hozzá a TOP 4.3.1. számú projekt, amely megteremti helyben mindazon infrastrukturális feltételeket, amelyek segítik a helyi lakosságot abban, hogy az életkörülményeik és munkavállalási esélyeik javuljanak.
A fejlesztés négy beavatkozási pontra irányul:
Békés Város Önkormányzata a TOP 5.2.1-15-BS1-2016-00002 számú „Együtt az integrációért Békésen” című projekt keretében 2018. 04. 23-án bűnmegelőzési előadást szervezett elsősorban hátrányos helyzetű fiatalok (középiskolások) körében. A helyszínt az együttműködő partner a Gál Ferenc Főiskola Békési Szakképző Iskola biztosította.
Az előadás témája a fiatalkori bűnözés és áldozattá válás megelőzése, a kábítószer fogyasztás veszélyeire hívta fel a figyelmet. A program célja, hogy a célcsoport képes legyen felismerni azokat az élethelyzeteket, amelyek alkalmával könnyen válhatnak bűnelkövetővé, szabálysértővé vagy áldozattá és ennek elkerülése érdekében tudjanak megfelelően cselekedni.
A csoportos foglalkozás vezetője Dr. Debreczeni Zoltán volt. A szakember jogi végzettséggel rendelkezik, pártfogó felügyelői munkakörben dolgozik. Szakterülete ezen kívül a büntetőügyi mediáció. A csoportos foglalkozás interaktív formában zajlott. A foglalkozás nem csupán az ismeretátadásra épült, hanem lényeges szerepe volt a fiatalok által hozott problémák, élethelyzetek megbeszélésére, megoldására is. A résztvevők tájékoztatást kaptak az áldozattá válás felismeréséről és elkerülhetőségének lehetőségéről. A fiatalkori viselkedési normák veszélyeiről (csavargás, rossz baráti társaság) is hasznos beszélgetés zajlott.
A bűnmegelőzést és közbiztonságot erősítő, illetve prevenciós programok megvalósítása
A program a TOP-5.2.1.-15-BSI-2016-00002 az „Együtt az integrációért Békésen” című projekt keretében valósult meg. Az akcióterületen élőket mozgósítottuk annak érdekében, hogy figyeljenek egészségi állapotukra. Tanácsadást és szűrővizsgálatot biztosítottunk a hátrányos helyzetű lakosság részére.
A program 2018. 04. 26-án a szegregátum területén elhelyezkedő, Közösségi Házban (Békés, Soványhát u. 11) került megvalósításra. Az előadást Dr Pálmai Éva foglalkozás-egészségügyi szakorvos és,homeopátiás orvos.
Az előadás interaktív formában zajlott. A résztvevők, szakszerű és pontos tájékoztatást kaphatnak az egészség megőrzésének módjairól, a betegségek kialakulásának megelőzéséről.
Szűrővizsgálatok: általános diagnosztikai vizsgálatok és vércukor vizsgálat; vérnyomásmérés; testmagasság, testsúlymérés és testzsír összetételmérés
Egyéni szaktanácsadás, előadás témája: A magas vérnyomás okai, tünetei, kezelése.
Az egészségnapra a vártnál kicsit kevesebben jöttek el. Szerettük volna a telepen lakó idősebb lakók is eljutnak a vizsgálatokra. A részvevők közül sokan az előadás témájához hozzászóltak, tapasztalataikat szívesen megosztották egymás között. Számos hasznos ismeretre tettek szert a célcsoport tagjai, alkalmazni tudták a tanórákon megszerzett tudásukat. A program nagy mértékben hozzájárult a gyerekek egészséges életmódra neveléséhez, egészségmegőrzéséhez, szemléletformálásukhoz. Reméljük, hogy a nap során elsajátított ismereteket igyekeznek alkalmazni a mindennapok során is.
Békés Város Önkormányzata
5630 Békés, Petőfi Sándor utca 2.
Izsó Gábor polgármester
Telefon: +36-66-411-011
Fax: +36-66-411-230
E-mail: varoshaza@bekesvaros.hu